Wydawać by się mogło, że to tylko kolejne arabskie miasto, jakich wiele na Bliskim Wschodzie. Ale to… Betlejem.

Miasteczko leżące 10 kilometrów na południe od Jerozolimy, w granicach Zachodniego Brzegu Autonomii Palestyńskiej, a według Ewangelii miejsce, gdzie dwa tysiące lat temu urodził się Jezus Chrystus. To miasto pamiętające historie Starego Testamentu i narodziny Króla Dawida z biegiem lat stało się celem pielgrzymów z całego świata, a oplecione w melodie bożonarodzeniowych kolęd przywołuje najpiękniejsze wspomnienia o Spotkaniu – z Bogiem i z Rodziną.

Wydawać by się mogło, że to tylko kolejny kościół – nawet trudno go nazwać ładnym, na dodatek w remoncie, a do środka wchodzi się zgiętym w pół przez malutkie kamienne drzwi. To Bazylika Narodzenia. Po arabsku – bo tym językiem posługują się miejscowi chrześcijanie – Kanisat al-Mahd, czyli dosłownie „Kościół Kołyski’.

Betlejem to miejsce niezwykłe, dom pierwszych chrześcijan, tysięcy pielgrzymów, a dziś również dom muzułmanów… i mój.

 

Co na blogu?

  • Ziemia Święta to dom trzech wielkich religii monoteistycznych. Jak wygląda historia i tradycja chrześcijaństwa w Ziemi Świętej?
  • Chcę pisać o tym, jak wygląda życie codzienne w Betlejem. Dowiecie się dlaczego tutejsi chrześcijanie przebierają dzieci w stroje świętych albo czym jest ogień, który się pali, ale nie parzy. W przyszłości chcę również dodać coś o… Bożym Narodzeniu oraz historie, które czyta się najlepiej – historie mieszkańców.
  • Nie można jednak zapomnieć, że Betlejem to także Bliski Wschód, jest równie niejednoznaczny i złożony, co cały region. O tym także kilka słów.
  • Polska od lat tłumnie przybywa do Ziemi Świętej. Często jednak pielgrzymka przypomina kolejną wycieczkę i dreptanie za przewodnikiem. Pragnę więc podzielić się również tym, co warto wiedzieć, aby rozbudzić w sobie ciekawość i zrozumieć lepiej to miejsce. Zobacz, co warto zobaczyć.
  • Betlejem to dla mnie kopalnia inspiracji. Pomaga zajrzeć do własnego serca i wydobyć z niego chwilę zadumy i refleksji. To wszystko w zakładce Myśli natchnione.
  • Ale to nie koniec. Betlejem to arabskie miasto, gdzie jest się otoczonym z każdej strony językiem i kulturą arabską. Kocham języki, więc znajdzie się również coś dla tych, którzy chcą poznać lepiej język arabski i jego dialekty.